دوشنبه , 27/دي/1395
مهرداد امینی: اجرای طرح جایگزینی خودروهای سنگین فرسوده ادامه دارد

amini95new

بطور میانگین خودرو کشنده فرسوده ممکن است در 100 کیلومتر حدود 60 لیتر گازوئیل مصرف کند که این رقم در خودرو استاندارد 35 لیتر است.

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده با هدف کمک به نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور و همچنین کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ در حوزه خودروهای سبک و سنگین اجرایی شده است.

مهرداد امینی قائم مقام مدیرعامل و رئیس سازمان فروش و خدمات پس از فروش شرکت سیباموتور در خصوص طرح تعویض خودروهای فرسوده و تاریخ شروع این طرح بیان کرد: طرح تعویض خودروهای فرسوده از دو سال پیش تاکنون در حال اجراست اما؛ شرکت سیباموتور از سال گذشته به صورت عملی وارد این قضیه شده است.

وی افزود: در واقع این طرحی است که با هماهنگی سازمان راهداری‌ها، تعدادی از بانک‌ها به ویژه بانک توسعه و تعاون و دارندگان خودروی فرسوده هستند اجرایی شده است.

رئیس سازمان فروش شرکت سیباموتور ادامه داد: التبه خودروهای فرسوده شرایطی دارند که یکی از آنها کارکرد بالای 25 سال برای خودرو است. مالکان این خودروها با داشتن این شرط می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کرده و خودروی خود را تحویل دهند و درصورتی که توسط سازمان راهداری تایید شد به بانک توسعه تعاون معرفی و اعتبارسنجی می‌شوند. سپس با شرایطی که مشخص شده آن شخص یکی از کاندیداهای دریافت خودرو در قبال تحویل خودرو فرسوده خواهد بود.

امینی در خصوص اهداف این طرح اظهار کرد: خودروهای فرسوده مصرف سوخت بالایی دارند که باعث هدر رفت انرژی خواهد شد. به طور میانگین خودرو کشنده فرسوده ممکن است در صد کیلومتر حدود 60 لیتر گازوئیل مصرف کند در صورتی که این رقم در یک خودرو استاندارد و به روز حدود 35 لیتر است که ما به‌التفاوت این 35 لیتر گازوئیل هدر رفتن منابع انرژی و از سوی دیگر خروج ارز از کشور است.

امینی راجع به این طرح و مزایای آن برای دارندگان خودرو فرسوده تصریح کرد: یکی از مزایا این است که دارندگان خودروهای فرسوده، خودرو 40-50 ساله خود را که عملاً کارایی و بهروه وری خاصی ندارد و از چند بعد سوخت،  تعمیرات و نگهداری هزینه بالایی دارد تعویض می‌کنند این در حالی است که میزان باربری و کسب درآمد ( به خاطر خرابی‌های مدام) پایین است اما با این شرایط مالک خودرو فرسوده می‌تواند با کمک وام کم‌بهره و شرایط آسان پرداخت و همچنین با فروش خودرو فرسوده‌اش به دولت،  خودرو خود را به راحتی تبدیل به خودرو صفر کند، از این رو مسلم است که سود و منفعت زیادی برای آن خواهد داشت.

رئیس سازمان فروش و خدمات پس از فروش شرکت سیباموتور در خصوص اینکه چه شرکت‌های دیگری در این طرح فعالیت دارند خاطرنشان کرد: خودروسازهای دیگر مثل سایپا و آرین دیزل در طرح تعویض خودروهای فرسوده فعال هستند.

وی ادامه داد: با آغاز این طرح در شرکت سیباموتور حدود 70-80 نفر ثبت‌نام کرده‌اند و پروسه آنها در حال اجرا است. امینی در خصوص مشکلات اجرای این طرح گفت: یکی از مشکلاتی که این طرح به همراه دارد زمان‌بر بودن پروسه طرح تعویض است به خاطر اینکه این طرح از سه ضلع تشکیل شده که یک راس آن شرکت سیباموتور، راس دیگر آن سازمان راهداری و راس بعدی بانک‌ها هستند که هر کدام از اینها نیاز به بررسی دارند.

وی ادامه داد: سازمان راهداری حتما باید به این نتیجه برسد که این خودروها دارای سن مشخص هستند. ضمن اینکه طی یک سال گذشته نیز حداقل 12 بارنامه کار انجام داده باشد، از طرفی مشکلاتی از قبیل سرقتی و جعلی نبودن مدارک نیز بررسی می‌شود که بعد از تایید، شماره شاسی را به بانک اعلام و بانک نیز با بررسی اعتبارسنجی مشتری‌ها به شرایط ضامن وثایق می‌پردازد که این پروسه در بهترین شرایط حدود 3 ماه زمان می‌برد. امینی در خصوص شرایط ویژه و ارائه تسهیلات این طرح تصریح کرد: قیمت خودرو فرسوده مقداری تغییر می‌کند و با نوسان قیمت همراه است.

او افزود: به عنوان مثال زمانی که واردات خودرو شدت می‌گیرد چون واردکنندگان خودرو به ازای هر دستگاه که وارد می‌کنند 2 یا 3 دستگاه خودرو را از رده خارج می‌کنند خودرو فرسوده با افزایش قیمت همراه می‌شود. رئیس سازمان فروش و خدمات پس از فروش شرکت سیباموتور در مورد یکی از شرایط تعویص خودرو خاطرنشان شد: یکی از شرایط تعویض خودرو فرسوده این است که باید سال قبل 10 هزار کیلومتر تردد کرده باشد و یا 12 بارنامه داشته باشد، ضمن اینکه 25 سال از عمرش گذشته و بالای 10 تن باشد.

امینی ادامه داد: مقدار وامی که دولت از طریق بانک توسعه تعاون به مشتریان خودروهای فرسوده می‌دهد با توجه به قیمت، چینی و اروپایی بودن خودرو متفاوت است ولی مبلغ 170 میلیون تومان برای کشنده تک محور و 180 میلیون تومان برای جفت محور شرکت سیباموتور اعبتار در نظر گرفته است. همچنین سود وام این طرح 14 درصد است.

وی خاطرنشان کرد: مبلغی حدود 25 درصد از فروش خودرو، 10-15 میلیون تومان هم باید مجزا واریز کنند و 170-180 میلیون تومان نیز وام به آنها تعلق می‌گیرد. تا به حال 70-80 نفر از شهرهای مختلف مثل تبریز، اصفهان، تهران و استان‌های شمال ثبت‌‌نام کردند و تحویل خودروها آغاز شده است.

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 22 آذر 1395 ، 16:04