چهارشنبه , 29/دي/1395
تاریخچه گروه بهمن

tarikh

گروه بهمن در سال 1331 با سرمایه اولیه 600000 ريال در راستای فعالیت در زمینه حمل‌و‌نقل دریایی و حق‌العمل‌کاری نمایندگی‌های تجاری، به نام «شرکت سهامی ایران خلیج‌کو» تاسیس شد.

این شرکت در سال 1338 به مرحله بهره‌برداری رسید و تولید اولین محصول خود را با عنوان وانت سه چرخ مزدا با ظرفیت 200 کیلوگرم آغاز نمود و در سال 1350 به واسطه‌ی استفاده از ماشین‌آلات جدید در بخش‌های تولیدی و همچنین افزایش سرمایه، سیر صعودی خود را آغاز نمود.

همزمان با مونتاژ انواع وانت‌های مزدا 1000 با ظرفیت 500 کیلوگرم، به حجم محصولات خود افزود. در این سال، نام شرکت به «کارخانه اتومبیل‌سازی مزدا» تغییر یافت. در سال 1363 وانت مزدا 1600 به مرحله تولید رسید و هم‌زمان این شرکت به «ایران وانت» تغییر نام داد. در سال 1366 مونتاژ اولین سری وانت مزدا 1800 در این شرکت آغاز شد تا این‌که در اواخر سال 1372 و با واگذاری سهام به بخش خصوصی، تغییر چشمگیری در روند تولید محصولات این مجموعه رخ داد و با ساخت و مونتاژ انواع وانت‌ و خودروهای سواری مزدا حوزه فعالیتش گسترش معناداری پیدا نمود.

در تاریخ 28/4/1378 و بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام و با تغییر اساسنامه، نقطه عطف ديگری برای شرکت محقق شد و با تغيير نام آن به «گروه بهمن» به عنوان يك هلدينگ، حوزه فعاليت‌هايش را به حوزه‌های توليدی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری گسترش داد.

در سال 1383، با هدف تولید انواع خودروهای تجاری(کامیون، کامیونت،کشنده و مینی بوس) شركت بهمن‌دیزل تحت برند ایسوزو ژاپن تاسیس گردید؛ این شرکت پس از مدت كوتاهی به سبب کیفیت بالای محصولات، سهم عمده بازار کامیونت‌ها  را در اختيار گرفت و افتخاراتی نظير خودروساز نمونه و یکی از صد شرکت برتر کشور را كسب نمود.

گروه بهمن با راه اندازی خط تولید خودروی سواری پاجرو(SUV) در سال 1384 و خودروی ون مسافربری نارون در سال 1385 در راستای توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور وارد عرصه تولید خودروهای سواری شاسی بلند و ون گردید.

تولید سواری مزدا 3 منطبق با فناوری روز جهان، طراحی و توليد انواع کاربری کامیونت‌های ایسوزو، تأسیس شرکت سیبا موتور به منظور تولید انواع کشنده‌های تک‌محور و جفت‌محور و کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین با مشارکت شرکت تراکتورسازی ایران ازجمله مهم‌ترین اقدامات گروه بهمن در سال 1386 بود.

گروه بهمن در ادامه روند رو به رشد خود، در سال 1388 موفق شد وانت دوکابین‌ کاپرا را در دو مدل تك‌ و دو ديفرانسيل و همچنین مینی‌بوس ایسوزو ژاپن با نام سحر را تولید كند و در سال 1389 مزدا 3 جدید را همگام با ديگر كشورهای جهان به بازار ارائه نماید.

در سال 1391 گروه بهمن با عرضه خودروهای مزدا 2، مزدا 3 جدید، کامیون ایسوزو مدل  FVR، وانت تک‌کابین کاپرا، مزدا 3 با موتور 1600، کشنده J6 و سواری آسا موفقیت‌های خود را در عرصه توسعه محصولات خودرویی استمرار بخشید.

در سال 1393 خودروهای سواری شاسی‌بلند لندمارک، سواری آسا B50F با موتور 1800، وانت کارا 1700 سی‌سی، و در حوزه خودروهای تجاری کامیون کمپرسی J6 و مینی‌بوس مکسوس به سبد محصولات این شرکت  اضافه شد. همچنین در راستای توسعه محصولات در سال 1394  وانت ایسوزو DMAX و کامیونت 6 تن FAW عرضه گردید.

گروه بهمن می‌کوشد تا ضمن هوشیاری کامل نسبت به تحولات محیطی، فرصت‌یابی راهبردی و خلق ارزش، به سودآوری پایدار و بازدهی مطلوب اقتصادی دست یابد و همواره بر آن است تا با اتخاذ راهبردهای مناسب، سیاست‌ها و اقدامات به موقع، در راه رشد و توسعه پایدار گام بردارد و با این رویکرد در حوزه‌های متنوع و جذاب خودرو، انرژی (نفت، گاز و پتروشیمی) و سرمایه‌گذاری مالی در راستای تحقق اهداف و چشم‌انداز بلندمدت خود حضور دارد.

این شرکت با اجرای پروژه احداث پالایشگاه نفت فوق‌سنگین قشم به منظور تولید قیر و سایر فرآورده‌های نفتی پا به عرصه صنعت نفت نهاده است؛ همچنین در حوزه سرمایه‌گذاری‌های مالی با شرکت در عرضه‌های اولیه سهام جدید و خرید سهام شرکت‌های بنیادین و حضور موثر در  واسطه‌گری‌های مالی با کسب سودآوری بالا به فعالیت خود همانند دوره‌های گذشته جهت برآورده کردن منافع ذینفعان ادامه می‌دهد.

گروه بهمن در سال‌های اخیر همواره جزو بهره‌ورترین خودروساز کشور بوده و موفق به دریافت جوایز و عناوین متعددی گردیده است که برخی از آنها به شرح ذیل می باشد :

•حضور مستمر در میان 100 شرکت برتر در طی سال‌های اخیر (شاخص 100 شرکت برتر)

•دریافت تقدیرنامه تعالی منابع انسانی توسط گروه بهمن و شش شرکت تابعه

•دریافت گواهینامه و تقدیرنامه‌های مدل تعالی سازمانی(EFQM) توسط شرکت‌های تابعه

•رتبه اول گروه بهمن در جشنواره ملی بهره‌وری در گروه خودرویی در سال 1392

•دریافت جوایز جشنواره ملی بهره‌وری توسط شرکت‌های تابعه در سال‌های اخیر

•كسب مقام نمونه تيم تخصصي گروه بهمن از سوي وزارت كار (اجراي پروژه جايگزيني موتور انژكتوري)

•کسب رتبه سوم ISQI در حوزه خدمات پس از فروش خودرو

•کسب جایزه ملی کیفیت ایران (INQA) توسط شرکت بهمن‌موتور در سال

به منظور رفع محدودیت های بین‌المللی، توسعه مشارکت با شرکای خارجی از جمله شرکت‌های ژاپنی و اروپایی و افزایش چابکی و چالاکی در شرکت، صاحبان سهام گروه بهمن در سال 1395 اقدام به واگذاری بیش از 62 درصد سهام شرکت به بخش خصوصی نمودند. پس از این واگذاری، تیم مدیریتی جدید متشکل از مدیران صاحب نام صنعت خودرو با در پیش گرفتن استراتژی توسعه کسب‌وکار خودرو اقداماتی از قبیل تجدید ساختار در سطح ستاد، افزایش ظرفیت‌های تولیدی، ارتقای تکنولوژی تولیدی، مذاکره با شرکای معتبر خودرویی جهان در راستای  تنوع بخشی به محصولات خودرویی گروه بهمن را در دستور کار قرار دادند.

 

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 12 مهر 1395 ، 09:26