تاريخچه - گروه بهمن

تاريخچه

گروه بهمن در سال 1331 با سرمایه اولیه 600000  ريال در راستای فعالیت در زمینه حمل‌و‌نقل دریایی و حق‌العمل‌کاری نمایندگی‌های تجاری، به نام «شرکت سهامی ایران خلیج‌کو» تاسیس شد.

این شرکت در سال 1338 به مرحله بهره‌برداری رسید و تولید اولین محصول خود را با عنوان وانت سه چرخ مزدا با ظرفیت 200 کیلوگرم آغاز نمود و در سال 1350 به واسطه‌ی استفاده از ماشین‌آلات جدید در بخش‌های تولیدی و همچنین افزایش سرمایه، سیر صعودی خود را آغاز نمود.

همزمان با مونتاژ انواع وانت‌های مزدا 1000 با ظرفیت 500 کیلوگرم، به حجم محصولات خود افزود. در این سال، نام شرکت به «کارخانه اتومبیل‌سازی مزدا» تغییر یافت. در سال 1363 وانت مزدا 1600 به مرحله تولید رسید و هم‌زمان این شرکت به «ایران وانت» تغییر نام داد. در سال 1366 مونتاژ اولین سری وانت مزدا 1800 در این شرکت آغاز شد؛ تا این‌که در اواخر سال 1372 با ساخت و مونتاژ انواع وانت‌ و ورود به حوزه تولید خودروهای سواری با تولید سواری مزدا 323، حوزه فعالیتش گسترش معناداری پیدا نمود.

در تاریخ 1378/4/28 و بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام و با تغییر اساسنامه، نقطه عطف ديگری برای شرکت محقق شد و با تغيير نام آن به «گروه بهمن» به عنوان يك هلدينگ، حوزه فعاليت‌هايش را به حوزه‌های توليدی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری گسترش داد.

در سال 1383، با هدف تولید انواع خودروهای تجاری (کامیون، کامیونت،کشنده و مینی بوس) شركت بهمن‌دیزل تحت برند ایسوزو ژاپن تاسیس گردید؛ این شرکت پس از مدت كوتاهی به سبب کیفیت بالای محصولات، سهم عمده بازار کامیونت‌ها  را در اختيار گرفت و افتخاراتی نظير خودروساز نمونه و یکی از صد شرکت برتر کشور را كسب نمود.

گروه بهمن با راه اندازی خط تولید خودروی سواری پاجرو(SUV)  در سال 1384 و خودروی ون مسافربری نارون در سال 1385 در راستای توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور وارد عرصه تولید خودروهای سواری شاسی بلند و ون گردید.

تولید سواری مزدا 3 منطبق با فناوری روز جهان، طراحی و توليد انواع کاربری کامیونت‌های ایسوزو، تأسیس شرکت سیباموتور به منظور تولید انواع کشنده‌های تک‌محور و جفت‌محور و کامیون‌های سنگین و نیمه‌سنگین با مشارکت شرکت تراکتورسازی ایران ازجمله مهم‌ترین اقدامات گروه بهمن در سال 1386 بود.

گروه بهمن در ادامه روند رو به رشد خود، در سال 1388 موفق شد وانت دوکابین‌ کاپرا را در دو مدل تك‌ و دو ديفرانسيل و همچنین مینی‌بوس ایسوزو ژاپن با نام سحر را تولید كند و در سال 1389 مزدا 3 جدید را همگام با ديگر كشورهای جهان به بازار ارائه نماید.

در سال 1391 گروه بهمن با عرضه خودروهای مزدا 2، کامیون ایسوزو مدل  FVR(18 ton)، وانت تک‌کابین کاپرا، مزدا 3 با موتور 1600، کشنده J6 و سواری آسا موفقیت‌های خود را در عرصه توسعه محصولات خودرویی استمرار بخشید.

در سال 1393 خودروهای سواری شاسی‌بلند لندمارک، سواری آسا B50F با موتور 1800، وانت کارا 1700 سی‌سی، و در حوزه خودروهای تجاری کامیون کمپرسی J6 و مینی‌بوس مکسوس به سبد محصولات این شرکت  اضافه شد. همچنین در راستای توسعه محصولات در سال 1394 وانت ایسوزو DMAX و کامیونت 6 تن FAW عرضه گردید.

گروه بهمن می‌کوشد تا ضمن هوشیاری کامل نسبت به تحولات محیطی، فرصت‌یابی راهبردی و خلق ارزش، به سودآوری پایدار و بازدهی مطلوب اقتصادی دست یابد و همواره بر آن است تا با اتخاذ راهبردهای مناسب، سیاست‌ها و اقدامات به موقع، در راه رشد و توسعه پایدار گام بردارد و با این رویکرد در حوزه‌های متنوع و جذاب خودرو، انرژی (نفت، گاز و پتروشیمی) و سرمایه‌گذاری مالی در راستای تحقق اهداف و چشم‌انداز بلندمدت خود حضور دارد.

این شرکت به منظور حضور در حوزه صنعت نفت شرکت های نیک صنعت پارسیان و گروه انرژی آریادانا را تاسیس نمود؛ و از سال 1388 با آغاز پروژه احداث پالایشگاه نفت فوق‌سنگین قشم به منظور تولید قیر و سایر فرآورده های نفتی وارد این عرصه گردید.

همچنین در حوزه سرمایه‌گذاری‌های مالی با شرکت در عرضه‌های اولیه سهام جدید و خرید سهام شرکت‌های بنیادین و حضور موثر در  واسطه‌گری‌های مالی با کسب سودآوری بالا به فعالیت خود همانند دوره‌های گذشته جهت برآورده کردن منافع ذینفعان ادامه می‌دهد.

گروه بهمن در سال‌های اخیر همواره جزو بهره‌ورترین خودروساز کشور بوده و موفق به دریافت جوایز و عناوین متعددی گردیده است که برخی از آنها به شرح ذیل می باشد :

دریافت نشان برگزيده صنعت سبز  از سوي سازمان حفاظت محيط زيست  
دریافت لوح تقدیر واحد صنعتی نمونه استان تهران
كسب عنوان شركت برتر غرب استان تهران
دريافت نشان ملي ايمني محيط كار از وزارت كار و امور اجتماعي
حضور در میان 10 شرکت پیشرو کشور(شاخص 100 شرکت برتر)
حضور در میان 100 شرکت برتر (شاخص 100 شرکت برتر)
اخذ جوایز و نشان های ملی در حوزه های تعالی سازمانی، کیفیت، بهره وری، منابع انسانی و . . .
کسب رتبه اول کیفی محصولات در خودروهای تجاری
کسب رتبه دوم در حوزه خدمات پس از فروش خودرو
کسب جایزه ملی کیفیت ایران(INQA) توسط شرکت بهمن موتور
دریافت جایزه ملی سازمان دانشی برتر (MAKE)

به منظور توسعه مشارکت با شرکای خارجی از جمله شرکت‌های ژاپنی و اروپایی و افزایش چابکی و چالاکی در شرکت، صاحبان سهام گروه بهمن در سال 1395 اقدام به واگذاری بیش از 62 درصد سهام شرکت به بخش خصوصی نمودند. پس از این واگذاری، تیم مدیریتی جدید متشکل از مدیران صاحب نام صنعت خودرو با در پیش گرفتن استراتژی توسعه کسب‌وکار خودرو اقداماتی از قبیل تجدید ساختار در سطح ستاد، افزایش ظرفیت‌های تولیدی، ارتقای تکنولوژی تولیدی، مذاکره با شرکای معتبر خودرویی جهان در راستای توسعه و تنوع بخشی به محصولات خودرویی گروه بهمن را در دستور کار قرار داده اند.